Pavel Filandr

Péči o svůj vzhled se rozhodně vyplatí svěřit profesionálovi. Získáte tím více jistoty a pocit klidu. Zvláště tehdy, pokud vybraný profesionál má dostatek empatie a dokáže odhadnout, co pro vás bude to pravé. Pavla Filandra přivedl zájem vystihnout přání svých klientů a porozumět jejich potřebám mnohem dál, a to od vizážistiky přes vlasovou úpravu až k vlastním návrhům oblečení. Výsledky jeho práce jsou důkazem toho, že volba jeho profese byla a je pro něj rozhodně to pravé. Velkou přidanou hodnotou mu budiž jeho přesnost, spolehlivost a profesionální přístup.

Pavel Filandr, přední český vizážista, stylista a módní návrhář se narodil v Litoměřicích. Přestože kadeřník a vizážista není jeho původní profese, dokázal se svou pílí a vytrvalostí vypracovat mezi nejlepší české aktéry v tomto oboru. 

Jaké služby u vás klienti mohou hledat?

Snažím se našim klientům poskytnout veškeré služby, co se týká image, to znamená kadeřnické, vizážistické, stylistické služby, případně navrhnout šaty nebo outfit přímo na míru. 

Co myslíte, styl se s člověkem rodí, nebo mít styl se musí člověk naučit?

Styl nebo image není člověku příliš vlastní, proto můj názor je, že se ho člověk musí naučit nebo se alespoň někde inspirovat a poté prohlubovat své vědomí toho, co mu sluší a v čem se cítí dobře. Avšak myslím si, že to, jak člověk vypadá – jak je oblečený, upravený a jakou má image – je velmi důležité z důvodu vlastní spokojenosti a dle toho se odvíjejícího postoje k životu a práci. Člověk, který si je sám sebou jistý a cítí se suverénně, podává mnohdy lepší výkony v práci než člověk zakomplexovaný a nespokojený sám se sebou.

Jaký existuje způsob, jak najít svůj styl? 

Je mnoho variant, jak najít svůj styl. Jednou z nich je, že si člověk domluví konzultaci se stylistou, nechá si doporučit několik outfitů a podle toho, ve kterém se cítí nejlépe, potom pokračuje. Avšak musí věnovat pozornost tomu, že máme módní trendy, které se nám obměňují. Další způsob, jak najít svůj styl, je pozorovat okolí kolem sebe a nechat na sebe působit média a lidi mediálně známé.

Co by měl každý klient vědět o úspěšné komunikaci se svým stylistou?

V první řadě musí vědět, co nosit nechce, k čemu má vyslovený odpor a není schopný se s těmito vjemy porovnat. Určitě by měl znát své velikosti, vizi a představy, jaký styl by si asi představoval, avšak nemusí být totožný s názorem stylisty. V neposlední řadě by klient měl poskytnout informaci, pro jaký účel je outfit prováděn a styling vybírán.

Jak vypadá obvyklá příprava na focení celebrity do časopisu?

Vybere se správný styling – ať už podle velikosti, nebo vhodného typu střihu pro daného klienta, vybere se lokace a domluví se termín, tak aby vyhovoval celému týmu, který zahrnuje fotografa, většinou šéfredaktora, vizážistu, stylistu a pomocný personál. Ve většině případů se v den focení s danou celebritou setkáme o hodinu až dvě dříve na místě focení, proběhne fitting, make-up a vlasová úprava. Následuje samotné focení.

V čem je specifická příprava například u nevěsty?

V dnešní době si nevěsty přejí hodně zkoušky, i když můj názor je takový, že pokud si nevěsta vybere profesionála, nemá se čeho obávat. Avšak svým klientkám zkoušky nevymlouvám a nerozmlouvám. Je v nich jistá nervozita z jejich velkého dne, a proto se snažím navodit příjemnou atmosféru a komunikaci. V samotný den přípravy nevěsty se člověk musí obrnit víceméně u každé silnými nervy a být sám velmi pozitivně naladěn, tak aby nedošlo ke zbytečným střetům vyvolaným nervozitou nevěst. Co se týká odbornosti, samotná úprava vlasů pro nevěsty je specifická a téměř vždy velmi slavnostní. Stejně tak i make-up by měl pro nevěstu být volen tak, aby podtrhl „panenskou krásu“.

Co se vám osobně líbí ve volbě oblečení pro svatební příležitost a co byste spíše nedoporučoval?

Mně osobně se líbí šaty v kombinaci krajky a splývavých materiálů a vkusně ozdobené. Myslím si, že trend šatů dortového stylu bohužel přetrvá navěky, protože každá budoucí nevěsta si tím plní svůj dětský sen stát se alespoň na jeden den princeznou. Avšak co se týče pánských obleků či smokingů, tam bych byl přísnější a myslím si, že česká společnost velmi, velmi zaostává. Každý muž by měl mít doma alespoň jeden oblek a jeden smoking a pár sak. Samozřejmě svatebčané vkusně sladěni, tak aby vypadali již jako pár a ne jako sólisti.

Co si myslíte o dodržování dress codu, jak k tomu naše společnost přistupuje a na čem je dle vašeho úsudku potřeba zapracovat?

Pokud pořadatel určí dress code na úrovni pořádané akce, pak by na něj také měl dohlížet a postarat se o to, aby tento dress code byl dodržen všemi pozvanými, a tak zamezit nepřípustnému společenskému faux pas, kdy se potkají dva úplně odlišně oblečení hosté na stejné akci. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že se v Čechách dress code kromě politických kruhů a vysoko postavené společnosti příliš nedodržuje a nebere se vůbec zřetel na to, co si pořadatel akce přeje. Je to jistá arogance české společnosti, která si však neuvědomuje, že svým postojem poškozuje právě pořadatele těchto akcí. Bohužel jsme národ, který vlastní image a kultuře oblékání moc nevěří a nepodporuje ji.

Co byste poradil svému mladšímu já?

Určitě prevenci před zbrklostí, umět vyčkávat a taktizovat, vybírat si více lidi, se kterými bych znovu chtěl či nechtěl spolupracovat, více rozmýšlet o investicích a ještě více se vzdělávat v oboru.